TÜİK Sarayı mutlu ediyor!

TÜİK, 2003’ten bu yana yaptığı “Yaşam memnuniyeti araştırması”nın sonuçlarından bu yıl ilk kez “Daha ucuz ürün tüketmeye başladım, gelirim azaldı” gibi birçok olumsuz ifadeyi çıkardı...

Halkın dertleri 

araştırmadan çıkarıldı:
 TÜİK ‘Kimleri’ memnun ediyor?
Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomiden iyi haberler alıyoruz”, bakanların “ekonomimiz coştu” açıklamalarına karşın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2003’ten bu yana yurttaşa sorduğu “Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerden nasıl etkilendiği” araştırmasının sonuçlarını bu yıl açıklayamadı.
 

Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda “Cinsiyet, Yaş, Eğitim Durumu ve Medeni Duruma göre Mutluluk Düzeyi, Mutluluk Kaynağı, Genel Olarak Kamu Hizmetlerinden Memnuniyet Düzeyi, Umut Düzeyi ve Son Bir yıldaki Ekonomik Gelişmelerin Bireyler Üzerindeki Etkisi” soruluyor. 

Bireylerin genel mutluluk algısını ölçmek amacıyla yapıldığı bildirilen bu araştırmanın sonuçları arasında çıkartılan sorular şöyle: 

“Daha ucuz ürün tüketmeye başladı, borçlandı, tasarruflarında azalma oldu, geliri azaldı, eğlence-tatil masraflarını kıstı, borçlarını ödedi, geliri arttı, işe girdi, işini kaybetti, araba aldı, araba sattı, göç etmek zorunda kaldı, ev, arsa, yazlık aldı ya da sattı, iflas etti, dükkân kapattı, yeni iş yeri açtı.”

Ucuz tüketim arttı
 

2016’da yapılan son araştırmada, soruları yanıtlayanların yüzde 54,5’u daha ucuz ürün tüketmeye başladığını, yüzde 32.4’ü borçlandığını, yüzde 23’ü borçlarını ödeyebildiğini bildirdi. 

Yurttaşların yüzde 21,1’i gelirinin arttığını ifade ederken yüzde 18’i “Gelirim azaldı” yanıtını verdi. Ev, yazlık, arsa alanların oranı yüzde 2,1’de kaldı, yüzde 1 yeni işyeri açtığını söyledi.

“Yanıtlar, iddiaları ile bağdaşmıyor”
 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, BirGün’e yaptığı açıklamada, yurttaşlara bu yıl bu soruların sorulup sorulmadığını bilmediklerini ancak sonuçların yayımlanmamasının dikkati çekici olduğunu söyledi. 

Halkın temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyeti ve kamu hizmetlerinden memnuniyetinde aşağı doğru bir gidiş olduğunun açıklanan rakamlarla ortaya çıktığını belirten Öztrak, “Yüzde 7’lik büyüme iddialarını bu veriler doğrulamıyor. Ekonomik gelişmelerin yurttaşların yaşamı üzerindeki etkisini ölçemeye yönelik bölümün tamamen çıkartılması, sözü edilen büyümenin verilen yanıtlarla doğrulanmadığını düşündürüyor bize. Anlaşılan ciddi bir memnuniyetsizlik var ve bu gizlenmek isteniyor” dedi.

Paylaş ► ► ►
 
Sayfa Başına Dön