"Bu dava insanlık davasıdır"

PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter, Erzincan Şube Yöneticisi Akın Demir'in de aralarında olduğu 16 kişi 'gizli tanık' ifadesiyle tutuklandı. PSAKD Genel Sekreteri Turgay Özkan tutuklama kararının hukuksuz bir karar olduğunu belirtti...
 
'Gizli tanık' ifadesiyle 
16 yurttaş tutuklandı: 
"Bu dava insanlık davasıdır" 
Erzincan’da araladında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter, Erzincan Şube Yöneticisi Akın Demir ve PSAKD üyelerinin de aralarında bulunduğu 16 kişi 'gizli tanık ifadesiyle' tutuklandı.

'YALAN VE ASILSIZ İFADELER'
 

16 Mart tarihinden beri gözaltında tutulan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üye ve yöneticileri dün çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Turgay Özkan yaptığı açıklamada tutuklanan üye ve yöneticilerin 'gizli tanık ifadesi', 'Cumhurbaşkanına hakaret' ve 'sosyal medya paylaşımları' gerekçe gösterilerek tutuklandıklarını ifade etti. 

Tutuklananların arasında köy muhtarı ve 70 yaşında bir kişinin de bulunduğunu belirterek, "Erzincan Refai'de bulunan bir köyde karı-koca, baba oğul ve köy muhtarını tutukladılar. Gözaltıkararı bulunduğu için ifade vermeye giden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter Düzce'de gözalına alındı ve iki gün avukatı ve ailesiyle görüştürülmedi." dedi.  

Tutuklanan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üye ve yöneticilerinin serbest bırakılması talebiyle Türkiye genelinde ve Avrupa'da bir dizi eylemde bulunacaklarını ifade eden Özkan, "Yalan ve asılsız ifadeler ile üyelerimiz ve yöneticilerimiz tutuklandı. Bu hukuksuz kararı protesto ediyoruz ve üyelerimizin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

PSAKD Ankara Şube Başkanı Ali Üngörmüş de 16 yurttaşın asılsız, temelsiz ve saçma suçlamalarla tutuklandıklarını belirterek, bu haksızlık karşısında susmayacaklarını ifade etti. Demokratik kurumlara seslenen Üngörmüş  "Bugün bütün halkımızı saat 19:00 da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği önünde yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz" dedi.

'ALEVİLERE YÖNELİK BİR GÖZDAĞI'
 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üye ve yöneticilerinden 16 kişinin tutuklanmasını Alevilere yönelik bir gözdağı olduğunu vurgulayan Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş,  "Bu ülkede eşit yurttaşlık mücadelesi veren biz Aleviler, iktidarın, asimilasyon ve inkarcı tutumuna karşı göstermiş olduğumuz direnç sebebiyle hedefindeyiz." dedi.  

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üye ve yöneticilerin tutuklanması kararının hukuksuz bir karar olduğunu belirten Odabaş'ı ,"Bu dava sadece Alevilerin davası değildir bu dava insanlık davasıdır. Hukuk bir gün herkese lazım olacak. Başta demokratik kurumlar olmak üzere herkesi bu davayı sahiplenmeye çağrıyorum" diye konuştu. 

Aleviler 'Adalet Nöbeti'ne başlıyor

ABC Gazetesi
Paylaş ► ► ►
 
Sayfa Başına Dön