AKP'nin rektörü iyice azıttı!

Artuklu Üniversitesi ilahiyatçı Prof. Rektörü Ağırakça’nın hazırladığı ansiklopedide komünizm, kapitalizm ve sosyal demokrasi ‘mürted’ yani dinden çıkmış olarak tanımlanırken, cezası ise ölüm olarak ifade ediliyor...
 
AKP'nin rektörü: 
"Demokrasi isteyen kafirdir, 
tevbe etmezse öldürülmelidir"
Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla skandallara imza atan Artuklu Üniversitesi'nin AKP'li Rektörü ilahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın, yayına hazırladığı ansiklopedide Komünistler ve sosyal demokratlar için “mürted” ifadesi kullanılıyor.

Kitapta ayrıca, "Erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın Allah'a isyan etmiş sayılır" gibi skandal ifadeler de yer aldı.

‘KOMÜNİSTLER VE SOSYAL DEMOKRATLAR KAFİRDİR, ÖLDÜRÜLMELİDİR’

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'nın genel yönetim ve redaksiyonunu yaparak yayına hazırladığı Şamil Yayıncılık tarafından yayınlanan 6 ciltlik Şamil İslam Ansiklopedisi’nde yer alan “mürted” maddesine dikkat çekti.

Ansiklopedide mürted maddesi, "Kafirleri tekfir etmemek, kafirler hakkında şüpheye düşmek ve uydukları İslam dışı ideolojilerinin doğru olduğuna inanmak; anıt mezar ve ölülere tapınmak; Yahudilik, hristiyanlık, komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak" olarak ifade ediliyor. Maddenin devamında ise "Mürted'in cezası, eğer tevbe etmezse öldürülmektedir" deniliyor.

‘ERKEĞİN İSTEĞİNİ YERİNE GETİRMEYEN KADIN ALLAH’A İSYAN EDER'

Şamil İslam Ansiklopedisi'nin nüşüz maddesinde erkeğin cinsel isteklerine itaat etmeme durumu ile Allah'a isyan etme aynı kefeye konularak "erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın Allah'a isyan etmiş sayılır" dendiğini ifade eden Şeker “Sayın Başbakan’a soruyorum sizce de öyle midir?” sorusunu yöneltti.

IŞİD ZİHNİYETİNE ÜNİVERSİTELER TESLİM EDİLEMEZ

Bu ifadeleri yorumlayan Şeker, “komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb düzenleri savunmak” kafirlik olarak tanımlanmakta ve tıpkı IŞİD zihniyeti gibi cezaları ölümdür denmektedir. Hem bu ifadelerin, hem de kadına bakışın IŞİD zihniyetinden bir farkı yoktur. Bu zihniyete gençlerimizi ve üniversiteleri neden teslim ediyorsunuz?” diye sordu.

Konuyla ilgili Meclis’e bir soru önergesi sunan CHP’li Şeker’in önergesinde yer verdiği  sorular şunlar oldu:

- Her ile üniversite kurmakla övünen hükümetiniz döneminde açılan ve bilimsel başarıları, araştırmaları, buluşları, yetiştirdiği öğrencileri ile ülke veya dünya kamuoyu gündemine gelen bir üniversite var mıdır?

- 16 yıllık tek parti iktidarınızın eğitim politikalarıyla, dünyadaki en iyi 500 üniversite arasında bulunan 4 üniversitemizin de çıkarılması mı amaçlanmaktadır? 

- Şamil İslam Ansiklopedisi baskı için herhangi bir izin almış mıdır? Herhangi bir içerik denetlemesinden geçmiş midir? Şamil İslam Ansiklopedisi, resmi devlet kurumları tarafından satın alınmış mıdır?

- 8 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı bir konuşmada bazı din alimlerini işaret ederek "Dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar."

Şeklindeki sözleri ulusal basında, televizyonlarda yer almıştır. Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça Sayın Erdoğan'ın tarif ettiği kapsamda bir rektör müdür? Öyleyse görevden almayı düşünüyor musunuz?

Paylaş ► ► ►
 
Sayfa Başına Dön