AKP, şimdi de kürt yurttaşları kandırmaya çalışıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin 16 Nisan'da yapılacak referanduma dair yaptıkları anketlerde MHP'lilerin 'hayır' diyeceği görüldü. AKP ise referandum stratejisini değiştirerek, kürt seçmenleri ikna etmeye çalışacağı kulislerde konuşulmaya başladı.


MHP'lileri kandıramayan AKP,

 kürt yurttaşları kandırmaya çalışacak

16 Nisan'da gerçekleşecek Anayasa Değişikliği referandumunda MHP'lilerden beklediği desteği göremedi. 


MHP'lilerin büyük oranda 'hayır' diyeceği ve 'evet'e ikna edilmediği anketlerle ortaya çıkarken AKP'nin gözünü kürt seçmenlerin oyuna diktiği Ankara kulislerinde dillendiriliyor.

MHP'Lİ MUHALİFLER ERDOĞAN'IN HESAPLARINI ALT-ÜST ETTİ

MHP'deki muhalif isimlerin partilerinden ihraç edilmeyi göze alarak 'hayır' diyeceklerini açıklamaları ve söylemlerinde 'vatanını, milletini seven herkesin 'hayır' demesi gerektiğini söylemeleri AKP'de ve Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan hesapları bozdu. Ankatlerin çoğunda MHP'lilerin yüzde 90'lara varacak şekilde 'hayır' çıkması, AKP'yi kürt oylarının artırmaya yönelilik propaganda yapmaya ittiği iddia edildi.

AKP DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA YOĞUNLAŞACAK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Bakanlar Kurulu'nda AKP'nin referandum çalışmalarına ilişkin verilen bilgileri dinledikten sonra, “Ağırlığınızı büyük illere verin. Özellikle İstanbul’a” dediği öğrenildi. Erdoğan, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki kampanya çalışmaları ve araştırma sonuçlarını da sordu. Bu bölgelerdeki oy oranının iyi olduğu bilgisi paylaşılınca da "Diyarbakır’da durum nedir" dedi. Diyarbakır’daki evet oranının "yüzde 35-39 arasında olduğu" ifade edilince Erdoğan, "Bu iyi mi şimdi" yanıtı verdi. Erdoğan, "İşi sıkı tutalım, rehavete kapılmayalım" uyarısında bulundu.

AKP 1 Nisan’da Diyarbakır’da Erdoğan ve Yıldırım’ın birlikte katılacağı, belki de gövde gösterisi niteliğinde büyük bir miting yapacağı öğrenildi. HDP de 'hayır' için çalışırken Doğu ve Güneydoğu'da 'hayır' için rekor seviyede oy almaya çalışacağı dile getiriliyor.

Paylaş ► ► ►
 
Sayfa Başına Dön